- 1,5 kg schabu wieprzowego bez kości
- 200 g moreli suszonych
- 50 ml oleju
- białe wytrawne wino
- majeranek suszony
- 3 łyżki soli
- pieprz
- czosnek
Można podawać jako wędlinę jak i pieczyste z sosem. Niewprawionym może sprawić pewien kłopot wiązanie rolady ale przecież lubimy wyzwania prawda?
Składniki:
- 1,5 kg schabu wieprzowego bez kości
- 200 g moreli suszonych
- 50 ml oleju
- białe wytrawne wino
- majeranek suszony
- 3 łyżki soli
- pieprz
- czosnek
Schab myjemy, osuszamy i obieramy z błon. Rozcinamy tak, aby powstał szeroki, cienki płat mięsa. Płat nakrywamy folią spożywczą i rozbijamy równomiernie. Główkę czosnku ścieramy na drobnej tarce i ucieramy z solą, dodajemy pieprz i olej. Mieszankę mocno wcieramy w mięso z obu stron, na koniec posypując warstwą majeranku. Nakładamy folię spożywczą i zawijamy rolując. Rulon ciasno zawijamy w folię i trzymamy w lodówce min. 24 godziny. Kiedy mięso już włożyliśmy do lodówki zalewamy morele białym winem, tak aby były w nim zamoczone. Postoją sobie aż do momentu pieczenia.
W dzień pieczenia naszej rolady rozkładamy płat i równomiernie rozmieszczamy na nim odcedzone z wina morele. Wina nie należy wylewać. Wino należy wypić ze smakiem w trakcie przygotowywania rolady:) Poważnie! Inaczej może się nie udać:) Płat z morelami zwijamy w miarę ciasno i nie denerwujemy się – jeśli się nie uda to pijemy spokojnie winko i robimy to jeszcze raz. Ćwiczenie czyni mistrza! Gdy mamy już zwiniętą roladę musimy ją związać aby się nie rozpadła w trakcie pieczenia. Sposobów wiązania jest wiele. Wiele też znajdziecie publikacji na ten temat. Chciałam zrobić filmik instruktażowy ale stwierdziłam, że nie ma sensu skoro już ktoś to zrobił i to zrobił dobrze! Lubię chwalić innych jeśli jest za co. Dlatego też podaję link do Kotlet.tv: Jak wiązać pieczyste, galantyny i inne mięsa – KOTLET.TV. Jeśli robicie to pierwszy raz proponuję poćwiczyć „na sucho”. Ściskamy sznurek mocno ale z wyczuciem – nie może nam deformować rolady. Do ćwiczeń dobra jest cukinia – jeśli cieknie sok tzn., że ścisnęliśmy za mocno.
Zwiniętą i zasznurowaną roladę wkładamy do rękawa do pieczenia i pieczemy w 180°C do miękkości. Soków z pieczenia nie wylewamy – można zrobić na ich bazie sos zagęszczając mąką i chrzanem.
Upieczoną i ostudzoną roladę układamy na desce i zanim podamy na stół oglądamy i jesteśmy dumni z naszym dokonań.
Powodzenia i Cieszcie się smakiem!