Pasteryzacja to zabieg mający na celu zniszczenie wszelkich bakterii, grzybów i drobnoustrojów odpowiedzialnych za psucie się naszych przetworów.
LIScie_winogron8681

Nie musimy pasteryzować jednie konfitur,  soków o dużej zawartości cukru i mocno octowych marynat. Co to znaczy mocno albo słabo octowe? Bo przecież przeciętnemu człowiekowi trudno jest określić czy zalewa jest 2% czy ma stężenie większe niż 2%. Ja dla własnej wygody przyjęłam, że nie pasteryzuję marynat gdzie stosunek wody do octu to 2:1 (max. 3:1). Jeszcze nigdy mi się nie popsuły.

Mocno cukrowe i mocno octowe przetwory zlewamy na gorąco, zakręcamy i stawiamy do góry dnem. Wszystkie pozostałe przetwory należy pasteryzować. Czas pasteryzacji zależy od kwasowości składników i wielkości słoików. Przetwory kwaśne takie jak kompoty, dżemy niskocukrowe, marynaty i kiszonki o niskim stężeniu octu należy pasteryzować min. 20 min. małe i min. 30 min. duże słoiki. Warzywa niekwaśne w niekwaśnej zalewie np. groszek , fasolka 2 x 30 min. z zachowaniem 24 godzinnej przerwy. Grzyby duszone 3 x 30 minut.

Pasteryzować możemy „na mokro” czyli w kąpieli wodnej i „na sucho” czyli w piekarniku.

Do metody mokrej musimy przygotować duży garnek o sporej średnicy (czyli bardziej szeroki niż wysoki 🙂 – cóż za precyzyjne określenie) i  na dno położyć ściereczkę. Słoiki nie powinny się dotykać. Wodę wlewamy do wysokości 2-3 cm poniżej zakrętki słoika. Woda musi mieć temperaturę zbliżoną do temperatury zawartości słoików.

Pasteryzacja ” na sucho” polega na włożeniu naszych przetworów na blasze do piekarnika. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 110 – 130 ° C. Słoiki podobnie jak w poprzedniej metodzie nie powinny się dotykać. Gorące słoiki (z gorącą zawartością) wkładamy do nagrzanego pieca, zimne do zimnego i nagrzewamy piekarnik razem z nimi. Po pasteryzacji pozostawiamy jeszcze ok. 30 min w stygnącym piekarniku.

Przed przystąpieniem do przygotowywania przetworów musimy pamiętać o kilku ogólnych zasadach mających wpływ na to czy będziemy mogli cieszyć się ich smakiem w zimie.

– przetwarzamy tylko zdrowe i świeże produkty

– słoiki i nakrętki należy umyć i wyparzyć

– warzywa i owoce w słoikach powinny być zakryte sokiem lub marynatą

– zalewając słoiki pamiętajmy o tym, że zostawiamy 1 – 2 cm wolnej przestrzeni od od krawędzi słoika

– po pasteryzacji należy sprawdzić czy słoiki się zamknęły – jeśli nie zmieniamy pokrywkę (bo najprawdopodobniej to jej wina) i pasteryzujemy jeszcze raz

– przetwory najlepiej opisać przyklejając etykietę żeby uniknąć niespodzianek

Powodzenia życzę i Ciesz się Smakiem!

Categories: Uncategorized

Add a Facebook Comment

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Najnowsze Przepisy

CHŁODNIK OGÓRKOWY Z RZODKIEWKĄ

Opublikowano cze - 6 - 2016

0 Komentarzy

GAZPACHO

Opublikowano cze - 6 - 2016

0 Komentarzy

TARTALETKI Z RABARBAREM I...

Opublikowano cze - 6 - 2016

0 Komentarzy

CRUMBLE Z RABARBAREM I...

Opublikowano cze - 6 - 2016

0 Komentarzy

Najnowsze Wpisy

UWAGA! KONKURS!

Posted on cze - 20 - 2016

0 Comment

TRUSKAWKA CZYLI POZIOMKA

Posted on cze - 19 - 2016

0 Comment

ZDROWIE W SMAKU –...

Posted on cze - 19 - 2016

0 Comment

Polecamy

  • Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów
  • Domain name search and availability check by PCNames.com.
  • Targ smaku
  • Durszlak.pl