PIEROGI

Czy znacie kogoś, kto nie lubi pierogów? Ja nie znam.  Każdy dom ma swój przepis na najlepsze pierogi – to jasne i bezdyskusyjne.

Dziwiłam się jednak, gdy przeczytałam w Praktycznym Kucharzu Warszawskim z 1913 roku (jeśli ktoś ma dostęp gorąco polecam, pełna nazwa to Praktyczny Kucharz Warszawski zawierający 1503 przepisy różnych potraw oraz pieczenia ciast i sporządzania zapasów spiżarnych wydany nakładem  Ferdynanda Hoesicka), że ” ciasto na pierogi może być francuskie, maślane lub zwyczajnie drożdżowe jak na bułki. Prawdziwe ruskie pierogi z takiego tylko robią dla kruchości w miejsce topionego masła brać surowe utarte na śmietanę”. Ruskie drożdżowe? Okazuje się, że jeszcze w XIX wieku pod nazwą pierogi ruskie rozumiano pierogi pieczone z drożdżowego ciasta. Natomiast pierogi, o których mówimy ruskie z Rosją nie mają wiele wspólnego.

Najbardziej podobne do „naszych ruskich” są ukraińskie „warienki” – mogą być z farszem z ziemniaków lub sera lub owoców czy grzybów, gotowane lub smażone (czyli manty). W Rosji najbardziej popularne są „pielmieni”, małe pierożki pochodzące z Syberii z mięsnym nadzieniem. Nie sposób nie wspomnieć o przepysznych „kołdunach litewskich” z aromatycznym mięsnym nadzieniem, gotowanych w rosole. Również w rosole serwowane są żydowskie „kreplach” małe, mięsne pierożki o charakterystycznym kształcie. Trudno nie zauważyć podobieństwa między kołdunami, kreplachami i uszkami, bez których w Wigilię Bożego Narodzenia nie byłoby tradycyjnej wieczerzy.

A pierogi smażone? To pochodzące z Krymu tatarskie „czebureki”, czyli duże pierogi z nadzieniem z baraniny, smażone na złoty kolor oraz jak wcześniej pisałam „manty”. Bardzo smaczne są smażone pierogi śląskie z ciasta ziemniaczanego z nadzieniem ze skwarków – pyszne choć zdecydowanie nie dietetyczne.

Pierogi pieczone z ciasta drożdżowo-kruchego „kibiny” pochodzą od tradycyjnej potrawy Karaimów (ludu tureckiego osiadłego na Litwie). Nadziewane są siekanym mięsem baranim, cebulą i kapustą. Bardzo podobne są popularne zwłaszcza na terenach Podlasia i Lubelszczyzny, kulebiaki, knysze z różnego rodzaju nadzieniem i hreczuszki (z mąki gryczanej).

Jak widać do nadziewania nadają się  różne ciasta,  farsz możemy wymyślać sami a pierogi można gotować, piec lub smażyć.

Zatem do kuchni – czas na inwencję i Niech Smak będzie z Wami!

 

Categories: Pierogi

Comments are closed.

Najnowsze Przepisy

CHŁODNIK OGÓRKOWY Z RZODKIEWKĄ

Opublikowano cze - 6 - 2016

0 Komentarzy

GAZPACHO

Opublikowano cze - 6 - 2016

0 Komentarzy

TARTALETKI Z RABARBAREM I...

Opublikowano cze - 6 - 2016

0 Komentarzy

CRUMBLE Z RABARBAREM I...

Opublikowano cze - 6 - 2016

0 Komentarzy

Najnowsze Wpisy

UWAGA! KONKURS!

Posted on cze - 20 - 2016

0 Comment

TRUSKAWKA CZYLI POZIOMKA

Posted on cze - 19 - 2016

0 Comment

ZDROWIE W SMAKU –...

Posted on cze - 19 - 2016

0 Comment

Polecamy

  • Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów
  • Domain name search and availability check by PCNames.com.
  • Targ smaku
  • Durszlak.pl